Tlumič u soudu nebo tlumočník v autě?

Minulý týden jsem si povídala s Čechem, který už dlouho žije v cizině, když řekl větu „Někdy ani není tlumič, když cizinec musí k soudu nebo na policii.“ Jestlipak víte, o co jde? Že ne? Tak se pojďme podívat na tvorbu slov.

Známe sloveso tlumit. Když k jeho kořeni (tlum-) přidáme koncovku –ič, která tvoří podstatná jména pro osoby nebo věci s nějakou funkcí, dostaneme tlumič. To je kus zařízení třeba auta, které tlumí (zmírňuje) nárazy. Potřebuje cizinec, který neumí česky, u soudu tlumič? :-))))

No a pak známe sloveso tlumočit. Neboli překládat z jednoho jazyka do druhého. A tady je koncovka –ník, která opět znamená osobu nebo věc s nějakou funkcí. Ovšem zde se jedná o člověka, který překládá to, o čem mluví někdo jiný. Může cizinec u soudu nebo jinde potřebovat tlumočníka? :-))

Takže tak. Nejsou hodinky jako holinky a tlumič není tlumočník.

Hodně zdaru při používání češtiny. Těším se na Vaše příklady vtipných i jiných omylů 🙂

Štěpánka Pařízková

Mám ráda jazyky. Moje srdcovka byla už na základce čeština, pak jsem si zamilovala i angličtinu. Ráda učím a píšu. A taky sportuju, cvičím jógu, ráda zdravě jím. Pobaví mě dobrá knížka a pěkný oddechový film. Potěší mě i malé pokroky studenta a jsem nadšená, když se povede prorazit tam, kde to dlouho nešlo.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.