Jak určit pád podstatného jména

Znáte to. Máte sedm tvarů jednoho slova a potřebujete jen jeden z nich. Jak určit, který pád podstatného jména je ten správný? Chce to trochu cviku, ale jde to. Pojďme si ukázat, jak.

Třeba vyprávíte, co jste viděli na procházce. V parku byla zajímavá žena. Co řeknete? Viděla jsem zajímavou ženu nebo zajímavou ženou? Nebo Viděla jsem zajímavý žena?

Abyste to rozlišili, potřebujete nejdřív najít vztah mezi slovesem vidět a slovem žena. Ten zjistíte jednoduchou otázkou: Koho jsem viděla? Když se podíváte na pádové otázky, zjistíte, že Koho je ve 4. pádě. Tak řeknete Viděla jsem zajímavou ženu. 🙂 Kdybyste viděli zajímavou sochu, zeptáte se Co jsem viděla? Co je v 1. a 4. pádě. Víte, že první pád se používá pro podmět (tedy pro toho, kdo danou činnost dělá), a je jasné, že potřebujete 4. pád.

Teď si možná řeknete, tohle bylo jednoduché. Ale co když tam je předložka? A co když u té předložky mohu použít několik pádů? I na to pomůže otázka. Pojďme na to. Třeba zrovna u předložky na.

V jakém tvaru bude slovo věž ve větě Hodiny na …….. ukazovaly půl osmé? Zase se podíváte, s jakým slovem tvoří věž smysluplné spojení. Nabízí se slovo hodiny. A taky potřebujete sloveso. Takže Na čem hodiny ukazovaly půl osmé? Znovu se podíváte do pádových otázek a zjistíte, že Čem je otázka pro 6. pád. 6. pád slova věž je věži a tak věta bude: Hodiny na věži ukazovaly půl osmé.

A jen pro pořádek si pojďme představit, co by znamenala věta se 4. pádem, který může po předložce na také být. Větu bychom řekli třeba: Hodiny na věž ukazovaly. Vidíte to? Jak hodiny slezly z věže, postavily se před ni a ručičkama na ni ukazovaly? Protože Na co ukazovaly? 🙂

A takhle to brzy můžete umět i vy s pomocí mého online kurzu češtiny. V jeho prvním díle se bezpečně naučíte poznávat a používat první a čtvrtý pád. A konečně je začnete používat jako rodilý Čech. Rychle, snadno a přirozeně.

Štěpánka Pařízková

Mám ráda jazyky. Moje srdcovka byla už na základce čeština, pak jsem si zamilovala i angličtinu. Ráda učím a píšu. A taky sportuju, cvičím jógu, ráda zdravě jím. Pobaví mě dobrá knížka a pěkný oddechový film. Potěší mě i malé pokroky studenta a jsem nadšená, když se povede prorazit tam, kde to dlouho nešlo.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.